Co to jest myślenie procesowe?

myślenie procesoweTo trochę masło maślane, bo myślenie jest procesem…. W skrócie chodzi o to by myśleć o procesach. Żeby o nich myśleć, to najpierw musisz rozumieć co to jest proces, dostrzegać je w otoczeniu, a dopiero potem możesz o tym myśleć :) Zacznijmy więc od procesu.

Proces ma wejście, wyjście a pomiędzy nimi dokonuje zmiany jakościowej… No niewiele to tłumaczy, więc najpierw ustalmy znaczenie słów.

Zmiana jakościowa oznacza, że zmieniają się charakterystyczne cechy czegoś. W przeciwieństwie do zmiany ilościowej, gdzie cechy pozostają stałe, ale zmienia się ilość czegoś. Zajrzyj do słowniczka po więcej wyjaśnień.

Wiesz już co robi proces, ale to nie wyjaśnia czym jest. Jest zestawem czynności, operacji, działań. Synonimów jest dużo. Ważne by rozumieć o czym mówimy.

Wyobraźmy sobie proces produkcji gwoździ.
Do fabryki przyjeżdżają pęki prętów. W fabryce jest jedna maszyna która tnie te pręty na kawałki, druga która robi główkę gwoździa i trzecia która robi ostrze. Na końcu ktoś pakuje te gwoździe w pudełka.. Nie sugeruj się tym, czy produkcja gwoździ faktycznie tak wygląda czy nie. Chodzi o to, by sobie to wyobrazić.
Większość ludzi postrzega to tak:

  • Jestem zakupowcem, zamawiam pręty, jak dostanę informacje od kierownika produkcji, że potrzebuje pręty. Jak nie powie, nie zamawiam. Mam gdzieś czy mu zabraknie prętów, ja mam płacone niezależnie czy pręty są czy nie.
  • Jestem operatorem maszyny, wkurza mnie, jak Zdzichu rzuca mi pocięte pręty do kosza, bo muszę je wyciągać pojedynczo i wkładać do maszyny robiącej główki. Nienawidzę swojej pracy.
  • Jestem handlowcem, sprzedaję pudełka gwoździ. Gdyby debile na pakowalni mieli czyste ręce, to paczki by ładnie wyglądały. A takie ładne i czyste klienci chętniej kupują, a ja mógłbym więcej zarobić.
  • Jestem szefem. Ci pracownicy narażają mnie na straty. Nie myślą, chcą tylko podwyżki, a Nail International wypuścił gwoździe o zwiększonej twardości, w wypasionym pudełku i 30% taniej ode mnie. Rząd zdecydowanie powinien coś z tym zrobić.

Brzmi znajomo?

W rzeczywistości dział zamówień, dział produkcji i dział sprzedaży są sztucznymi tworami. Proces produkcji gwoździ płynie przez nie wszystkie. Co więcej nie zaczyna się na bramie zakładu. Zaczyna się w…. hucie, która produkuje pręty. A gdzie się kończy? To zależy od postrzegania. Jeżeli myślimy o procesie produkcji – to na bramie zakładu. Ale jeśli myślimy o procesie wytwarzania gwoździ dla klienta…. to kończy się po wbiciu przez klienta gwoździa w coś tam.
P R O C E S to magiczne słowo. Od precyzyjnego określenia wejścia, wyjścia i cechy którą zmienia, zależy, co będziesz o nim myśleć. Co więcej procesy składają się najczęściej z podprocesów (składowych). Każdy z nich ma taką samą strukturę – jak ruska matrioszka, jedna w drugiej.
Opis procesu służy zidentyfikowaniu operacji i zadań, opisaniu cech przedmiotów, które proces zmienia i przypisaniu ich do wejścia i wyjścia. Żeby procesy przebiegały płynnie, na stykach wejście/wyjście pomiędzy procesami cechy muszą być takie same. Jeśli nie są, to źle patrzysz, albo inaczej źle definiujesz procesy. Ponadto opis procesu pozwala jednoznacznie określić, jakie czynniki wpływają na zmianę jakościową. „Jednoznacznie” znaczy, że wczoraj, dziś i jutro będą tak samo na nią wpływać. To bardo ważne, bo jeśli te czynniki wpływają różnie, albo raz wpływają a raz nie, to również nie jest proces…..
Myślenie procesowe pozwala zrozumieć co się dzieje wokół nas. Powala zrobić porządek i pomóc Ci myśleć systematycznie, co więcej pozwala ujednolicić rozumienie tego o czym mówimy, przez co przekłada się na lepszą komunikację między ludźmi.

Myślenie procesowe jest wzorcem myślowym, jest strukturą dającą Ci proste reguły postrzegania i pojmowania. Narzuca zestaw filtrów poznawczych, które powodują, że dostrzegasz wejście, wyjście, zmianę jakościową i czynniki ją powodujące. To jest sposób myślenia, który każe Ci opisywać rzeczywistość jako zestaw algorytmów.

Do czego to się przydaje?
No na pewno nie do pójścia na randkę. Ale jak popatrzysz procesowo na „zatowarowanie” Twojej lodówki w domu, to może się okazać, że oszczędzisz pieniądze i zyskasz więcej czasu dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *